{fbt_classic_header}

ΕΘΝΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ - ΣΚΛΑΒΕΣ ΠΑΤΡΙΔΕΣ

Breaking News:

latest

Τουρκία: Έκοψαν ξανά τον εθνικό ύμνο για τον Έλληνα Παγκόσμιο πρωταθλητή καράτε και... συνέχισε να τον τραγουδά η ελληνική αποστολή

Το χρυσό μετάλλιο στα +70κ. καράτε εφήβων κατέκτησε ο Ηλίας Ψωμάς, στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα που διεξάγεται στο Ικόνιο της Τουρκίας. Την ώ...

Το χρυσό μετάλλιο στα +70κ. καράτε εφήβων κατέκτησε ο Ηλίας Ψωμάς, στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα που διεξάγεται στο Ικόνιο της Τουρκίας. Την ώρα της απονομής των μεταλλίων στο κλειστό "Konya Spor ve Kongre Merkezi", οι διοργανωτές έκαναν "σπάσιμο νεύρων" για ακόμη μία φορά το τελευταίο διάστημα σε αθλητική διοργάνωση διακόπτοντας τον εθνικό ύμνο της Ελλάδας

Ο Έλληνας αθλητής επιβλήθηκε 8-0 του Εσθονού Σαβέλι Μπολότσκι στον τελικό της κατηγορίας.

Οι Τούρκοι διέκοψαν την ανάκρουση του εθνικού ύμνου αλλά τα μέλη της αποστολής της Ελλάδας συνέχισαν να ψέλνουν, όπως μπορείτε να δείτε στο βίντεο:

Ο Ψωμάς νίκησε κατά σειρά το Λετονό Καζάντσεφς, τον Τούρκο Τσελίκ, τον Τυνήσιο Γκαζουανί, κατέκτησε την πρώτη θέση στο pool στο οποίο συμμετείχε και στη συνέχεια στον ημιτελικό επιβλήθηκε του Ουκρανού Περεούντα με 2-0.

Έτσι, ο Ψωμάς κατακτά μέσα σε λίγους μήνες το δεύτερο μετάλλιό του σε μεγάλη διοργάνωση, καθώς είχε προηγηθεί το χάλκινο στο Ευρωπαϊκό της Πράγας, στην ίδια κατηγορία, τον περασμένο Ιούνιο.