{fbt_classic_header}

ΕΘΝΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ - ΣΚΛΑΒΕΣ ΠΑΤΡΙΔΕΣ

Breaking News:

latest

Προολυμπιακό, Ελλάδα – Καναδάς 91-97: «Χαστούκι» στην πρεμιέρα και «τελικός» με Κίνα

Η πρεμιέρα της Ελλάδας στο Προολυμπιακό τουρνουά ήταν η χειρότερη δυνατή. Η Εθνική ηττήθηκε 97-91 από τον Καναδά και πλέον η νίκη κόντρα στ...

Η πρεμιέρα της Ελλάδας στο Προολυμπιακό τουρνουά ήταν η χειρότερη δυνατή. Η Εθνική ηττήθηκε 97-91 από τον Καναδά και πλέον η νίκη κόντρα στην Κίνα στον αγώνα της Παρασκευής (02.07.2021).

Η Ελλάδα είχε από τα πρώτα λεπτά το προβάδισμα αλλά στην αρχή του 4ου και κρίσιμου 10λεπτου, δέχτηκε ένα σερί 9-0 από τον Καναδά και γνώρισε την πρώτη της ήττα στο Προολυμπιακό τουρνουά της Βικτόρια.

Στο πλαίσιο του πρώτου ομίλου, η Εθνική αντιμετωπίζει τα ξημερώματα (ώρα Ελλάδας) της Παρασκευής την Κίνα και θέλει μόνο νίκη για τη δεύτερη θέση που οδηγεί στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο.

Το παιχνίδι

Η ομάδα του Ρικ Πιτίνο ξεκίνησε εντυπωσιακά και πήρε προβάδισμα ακόμη και με επτά πόντους. Παρά την προσπάθεια των γηπεδούχων να πλησιάσουν, η ελληνική ομάδα έδειχνε αυτοπεποίθηση, με τους παίκτες της να παίρνουν τα μακρινά σουτ (5/10 τρίποντα στο πρώτο δεκάλεπτο).

Οι οικοδεσπότες προσπάθησαν να αντεπιτεθούν ανεβάζοντας το ρυθμό για να γίνει το 33-26, 33-32 (12’30’’) με συνεχόμενους πόντους του Ουόκερ. Αλλά η Ελλάδα διατηρούσε το προβάδισμα. Ο Νικ Καλάθης έσπασε το φράγμα των 1.000 προσωπικών πόντων γράφοντας με τρίποντο το 48-40 (18’) και η Ελλάδα έκλεισε το πρώτο μισό στο +4 (50-46).

Και στο τρίτο δεκάλεπτο, γαλανόλευση διατήρησε το προβάδισμα παρά την πίεση του Καναδά (61-60, 25’) με τον Γιώρο Παπαγιάννη να βρίσκεται στον πάγκο με τρία φάουλ. Οι διοργανωτές κατάφεραν να βρεθούν ξανά μπροστά στο σκορ στο 26’14’’ με τον Ουίγγινς να γράφει το 65-67 με τον Τζόσεφ να διαμορφώνει και το 65-68 (26’45’’) και τον Ουόκερ το 69-74 (29’15’’).

Ο Καναδάς εκμεταλλεύτηκε κάθε λάθος της ελληνικής ομάδας για να φτάσει ως το +12 (71-83) στα πρώτα λεπτά του 4ου 10λεπτου. Η Ελλάδα από το 29’36’’ όταν ο Λαρεντζάκης έγραψε με 2/2 βολές το 71-74, ευστόχησε και πάλι με τον Ντίνο Μήτογλου στο 33’.

Με πέντε συνεχόμενους πόντους του διεθνούς σέντερ έγινε το 76-83 (33’20’’). Αλλά ο Μπάρετ πήρε από το χέρι τον Καναδά και ηγήθηκε τις επίθεσης για το 79-91 (36’40’’).

Καλάθης, Μήτσογλου, Παπαγιάννης με τα καλάθια τους προσπάθησαν για την ανατροπή, ο Γιαννόπουλος έγραψε το 91-95 αλλά η ανατροπή δεν ολοκληρώθηκε και ο Καναδάς πήρε τη νίκη.

Δεκάλεπτα: 23-19, 50-46, 71-74, 91-97

Ελλάδα (Πιτίνο): Αντετοκούνμπο 4, Καλαθης 12 (9 α), Χρυσικόπουλος 6, Γιαννόπουλος 6, Κασελάκης 10, Κατσίβελης 2, Καββαδάς, 6, Λαρεντζάκης 8, Μήτογλου 14 (10ρ.), Παπαγιάννης 11, Σλούκας 12 (8 α).